Природа – храм, не будинок, а саме храм, у якому існує людство, це – спадок від наших батьків, який ми маємо передати своїм дітям. І тільки ціннісне ставлення до природи і сформована на його основі екологічна культура є обов’язковою умовою сталого розвитку суспільства, узгодження економічних, екологічних і соціальних чинників розвитку.
Щорічно 2 лютого відзначається Всесвітній день охорони водно-болотних угідь країнами світу – учасниками Рамсарської конвенції. Цей день був заснований за рішенням ЮНЕСКО 1971 року у зв’язку з підписанням в іранському місті Рамсар «Конвенції про водно-болотні угіддя, що мають міжнародне значення головним чином як середовища існування водоплавних птахів». Конвенція отримала назву «Рамсарської».
Учасниками Рамсарської конвенції є 164 держави, на території яких розташовано 2083 водно-болотних угідь міжнародного значення загальною площею 197 849 428 га.
В Україні до переліку територій, що їх охороняють згідно з Рамсарською конвенцією, входять 33 водно-болотних угідь загальною площею 744 тис. га.
В Одеській області таких об’єктів міжнародного значення – вісім (25%), а саме: північна частина Дністровського лиману, система озер Шагани-Алібей-Бурнас, Тилігульський лиман, Дністровські плавні, озеро Картал, озеро Кугурлуй, озеро Сасик, Кілійськое гирло. Останні чотири розташовані у Придунав’ї.
Наукою визнано, що в сьогоденні водно-болотні угіддя є найбільш ефективними і найбільш уразливими екосистемами в світі. На думку експерта ООН з питань водно-болотних угідь Д. Леса, болота і плавні виконують функції «нирок» на Землі. Збиток, заподіяний нашій водно-болотній системі, позбавить її можливості виконувати свою роль системи очищення. «Ми знаємо, якщо наші нирки перестануть працювати, ми помремо. Точно так само і з водно-болотними угіддями. Якщо вони зникнуть, Земля загине», – застерігає Д. Лес.
На жаль, людина зі своєї необізнаності негативно впливає на навколишнє середовище. Тому в Європі зараз активно розвивається напрямок під назвою «Більше простору – воді!».
Основною метою відзначення Всесвітнього дня водно-болотних угідь є підвищення обізнаності людей щодо взаємозалежності між водою і водно-болотними угіддями, забезпечення справедливого розподілу води між різними групами користувачів цих ресурсів.
Наше селище Затока розташоване в унікальному місці – на мальовничій піщаній Кароліно-Бугазькій косі, яка омивається Чорним морем, Дністровським лиманом та солоними водами Шаболатського лиману. Наші лимани – основне місце годування птахів, нерестовища для багатьох видів риб, тут б’ють джерела прісної питної смачної води, яка є справжнім скарбом у нашому степу.
Немає коментарів:
Дописати коментар